Koncept kontinua

Jean Liedloffová

Vydáno roku 1975


Vhodnost ke čtení během těhotenství: 10

Hodnocení: 9

Doporučení: Přečíst ještě před výběrem porodnice, ale lepší kdykoli než nikdy.

Asi jsem měla důvod, proč jsem přečtení této knihy tak odkládala. Patří do doporučené literatury kurzu pro duly, a protože té literatury není zrovna málo, je celkem svůdné moci si na začátek vybrat tu nejtenčí knihu… Ale nepřesvědčil mě ani malý formát A5 a pouhých 173 stran. Myslím, že jsem podvědomě tušila, jak moc tato kniha změní můj názor na výchovu dětí.

Svou prvorozenou dceru jsem vychovávala tak, jak jsem byla vychovávána já. Jaké jsem byla dítě? Kdo mě zná, tak ví, že naprosto strašné, protože já, i celá moje rodina rádi dáváme historky z mého dětství k dobru. Vytopená zahrada, zničené součástky na opravy praček v hodnotě tří platů, propašování se do vlaku do Vídně s úplně cizí a nic netušící rodinou… Mohla bych vyprávět až do večera. Problémy začaly, už když jsem byla miminko. Sídliště žilo v přesvědčení, že mě doma musejí týrat, jelikož jsem křičela non-stop. Nic nezabíralo. Nechtěla jsem se mazlit, nechtěla jsem jíst, nechtěla jsem přebalit, chtěla jsem prostě řvát, a tak mým rodičům poradili… Teď po přečtení Konceptu kontinua jsem moc ráda, že světoznámou radu „nechat vyřvat“ moje mamka pouze zkusila. Velmi rychle totiž usoudila, že nezabírá a upustila od ní. Stejným procesem jsem si prošla i se svou dcerou. Chováním je to totiž moje kopie, i když jako bonus ještě navíc zdědila krédo „já to vím nejlíp“ po tatínkovi. Takže si asi dovedete představit tu nálož… :D

Můj druhorozený syn je úplně jiný. Od začátku jsem cítila, že moje děti se liší jako oheň a voda. Moje dcera se, stejně jako já, už jako miminko vůbec nechtěla mazlit. Můj syn chtěl být v náručí 24/7. Od porodu se mu v tom snažím vyhovět a odkládat ho co nejméně. Když mu byly dva měsíce, cítila jsem se k přečtení Konceptu kontinua připravená.

Chvílemi dost bolelo knihu číst, zvlášť když bylo dceři už 2 a půl roku a věděla jsem, že nic nevrátím. Zpětně ani nevím, co bych mohla udělat jinak. Opravdu jsem věřila i cítila, že nechtěla být v náručí. Pokoušet se kontinuálně vychovávat miminko jako je můj syn, který je tomu nakloněn, je úplně něco jiného. Hned v začátku to zmiňuje i autorka knihy, která po napsání knihy dostala neskutečné množství reakcí, a jednu dokonce v knize cituje: „Vaše kniha je jednou z nejhnusnějších věcí, jaké jsem kdy četla. Nechci tím, říct, že neměla být nikdy napsána. Ani nelituji toho, že jsem ji přečetla. Jenom mě krutě zasáhla, hluboce zranila.“ Zpětný pocit zoufalství z výchovných chyb, kterým by se dalo předejít, kdybychom poslouchali intuici a ne civilizaci, je při čtení této knihy příliš silný. Proto doporučuji - přečtěte si ji včas, ještě předtím, než vaše miminko spatří světlo světa.

Autorka Jean Liedloffová napsala tuto knihu na základě svých expedic do jihoamerického pralesa, kde žila u kmene Yequánů. Tito lidé jsou nevýslovně šťastní. Neznají hádky, napětí, stres, či ego a jejich děti nikdy nedělají, co nemají, a vždy poslechnou. Zní to jako utopie? Ne potom, co si knihu přečtete a zjistíte proč. Kniha boří spoustu mýtů, které ve výchově vytvořila západní civilizace, jako například:

„Nenos to miminko pořád na rukou, rozmazlíš ho.“
„Jestli pokaždé vyskočíš, když si brekne, tak ho na to naučíš, a pak se z toho zblázníš.“
„Proboha, ty jsi usnula s miminkem v posteli?! To je zázrak, že jsi ho nezalehla!“

V knize lze najít i několik konkrétních návodů, co můžeme s miminkem dělat, aby bylo co nejlépe připraveno na život. Zjednodušeně řečeno bychom ho měli mít v náručí prvních 6-8 měsíců, dokud samo neprojeví zájem se z náruče odplazit a začít objevovat svět okolo na vlastní pěst. Zaujaly mě tipy na činnosti s miminkem na stranách 68 – 71.

Kniha vám pomůže se k rodičovství stavět tak, abyste své dítě vychovávali pro sebe a pro něj samé a ne pro okolí, které vás stejně bude kritizovat, ať budete postupovat jakkoli.

Diskuze

Koncept kontinua

Jean Liedloffová

ČTENÁŘSKÝ DENÍK DULY

3/8/20254 min read